Pátečníci
zdroj: Pátečníci na fotografiích Karla Čapka, Jan Bílek a Jarmila Schreiberová, Památník národního písemnictví, Muzeum literatury, Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta, 2023
Kořeny pátků
Karel Čapek se stal iniciátorem a hostitelem pátků z vrozeného zájmu o styky s jím vybranými lidmi, z potřeby utříbit v interakci s nimi své myšlenky a názory pro praktickou organizaci své práce, činností a úkolů.
Pátky
Setkání se odehrávala mezi lety 1924 - 1938
Karel Čapek o počátku svých pátků uvedl, že "vznikaly tak, že se u něho ve čtvrtek odpoledne začalo scházet pár spisovatelů. Nejdřív to byl Franci Langer a Fráňa Šrámek, později přibyl Peroutka, Vančura a jiní, jak kdo koho vzal s sebou. Asi proto, že se tam při černé kávě dobře a volně povídalo, přibývalo pravidelných hostí." Z dobrého posezení se stával zvyk a ze zvyku zákon.
A kdy nastal faktický konec pátků? "Do posledního místečka se pátky naplnily po úspěšné květnové mobilizaci roku 1938 a zejména v době mnichovské krize. Tehdy tam bylo jako v úlu. Mezi debatujícími hosty byli i cizí novináři, kteří se v té době sjeli do Prahy v nebývalém počtu. Ale to byl také konec Čapkových pátků." (Vočadlo, Otakar: Anglické listy Karla Čapka, s. 16)
Termín a četnost schůzek
Schůzky měly pracovní i společenskou povahu. Začínaly v pozdním odpoledni v 16 hodin a trvaly dvě až tři hodiny, do podvečera.
Pravidelnost pátků nenarušila ani Čapkova nepřítomnost. Tehdy ho zastoupil jeho bratr. Celkem bylo pátečních setkání asi 700.
Místa setkání
Za příznivého počasí byl připraven venkovní mobiliář. Ale komfort zahradního posezení se prý neosvědčil, praxe nevydržela. Počasí nebylo ochotné se přizpůsobit rytmu Čapkových pátků, také pohoštění bylo obtížné nosit přes zahradu, nebylo ani příjemné, že se sedělo necelé tři metry od ploty a každé slovo bylo slyšet do sousední zahrady. Po svatbě s Olgou Scheinpflugovou vznikl po úpravě vily slavný pátečnický prostor v podkroví.
Kolik osob mohl Čapek na pátek pozvat? Podle svědectví se sházelo 20 až 35 osob současně.
Čapkovu vilu si můžete virtuálně prohlédnout zde: https://praha10.cz/zivot-v-praze-10/kultura-a-sport/pametihodnosti/virtualni-prohlidka-capkovy-vily
V soukromí mohl Čapek fungovat jako svrchovaný hostitel vybraných pozvaných osob, měl akci pod kontrolou. Doma se nemohl dostat pod tlak, nikdo nežádoucí nemohl bez pozvání vstoupit. Místo v soukromém prostoru se hodilo pro diskusi, kterou hostitel očekával, otevřenou, nerušenou.
Podstata společnosti
Pojem označoval nevelkou volnější soukromou skupinu českých intelektuálů s některými dodržovanými zvyklostmi sdruženou Karlem Čapkem, která primárně fungovala coby základna mužské privátní přátelské i odborné diskuse. Čapek ji sumarizoval takto: "Byli to žurnalisté, malíři, univerzitní kantoři, doktoři - pestrá společnost, která měla společné jen to, že nenáležela žádné literární koterii nebo politické frakci a že si potrpěla na otevřenou, někdy i dost polemickou výměnu názorů."
František Langer: "Jsou zde abstinenti i nekuřáci, ženatí, svobodní, legionáři i domácí, lidé nejrůznějšího politického smýšlení od národních demokratů až po komunisty a různého náboženského vyznání."
Podstatou sešlosti byla diskuse tříbící intelekt. Diskutovaly se věci praktické i teoretické, všední, kulturní, politické, filozofické, aktuální i nadčasové. Také o literatuře, politice a věcech veřejných.
Svědectví: O literatuře se kupodivu poměrně málo mluvilo a o své vlastní práci spisovatelé diskrétně mlčeli. Vycházelo se z povahy hostitele, který nechtěl poslouchat úsudky, byť nejpochvalnější o svých právě vydaných knihách nebo právě hraných hrách. Když v pátek někdo z obvyklých hostí zavedl řeč tímto směrem, Čapek ji rychle stočil jiným. Myslím, že jeho ostych nebo zvyk způsobil, že se v vůbec v pátek nikdy nerozebírala díla nebo články pátečníků. (Fr. Langer)
Snahou hostitele bylo seskupit zajímavé osobnosti, propracovávat s nimi myšlenky a postoje, diskutovat problémy a otázky, hledat pochopení a řešení a sdílet informace. Rozhodně to nebyla apolitická sešlost a rozhodně bylo ambicí přítomných, aby přispěli k chodu a uspořádání státu. Účastníci zkoušeli naslouchat si, chápat se, porozumět si. Uchopené jevy se rozebíraly, údaje ověřovaly, názory oponovaly a propracovávaly, argumentovalo se, přemýšlelo. Přítomní měli intelektuální kapacitu věci pojmenovat, myšlenky vyjádřit, analyzovat a formulovat stanoviska a cíle, stát za svým přesvědčením. Pátečníci, představitelé tvůrčí inteligence, mnozí vlivní a někteří i mocní muži, vesměs autority, na setkáních nejen tříbili mínění, ale měli možnost stanoviska a postoje přenášet a šířit, ovlivňovat jimi a získávat pro ně. Ovládali postupy pro jejich uvedení ve známost a prosazení v reálném světě, byli reálnou silou. (Fr. Langer)
Někteří pátečníci
Vybírám pouze některá jména a k nim jen velmi stručný popis. Z něj je patrné, že se jednalo o osobnosti, které tvořily důležitou hybnou sílu v prvorepublikovém Československu. Jejich životní osudy a práce jsou velmi zajímavé a každý z nich by si zasloužil hlubšího studia.
- Jaroslav Adlof - lékař
- Maxmilián Bitterman - architekt, technik a ekonom
- Jaromír Bouček - lékař, bakteriolog, sérolog a biofyzik, popraven za heydrichiády
- Josef Čapek - malíř, karikaturista, novinář, dramatik a spisovatel - zahynul v Bergen-Belsenu
- Jiří Foustka - lékař, spisovatel a překladatel
- Alfréd Fuchs - spisovatel, novinář, překladatel, umučen v Dachau
- Josef Kodíček - režisér, dramaturg, divadelní publicista a překladatel
- Josef Kopta - spisovatel, dramatik, publicista
- Jan Blahoslav Kozák - filozof a protestantský teolog
- Jaroslav Kraus - právník, diplomat a překladatel
- Karel Kraus - středoškolský profesor a překladatel
- František Kubka - spisovatel, novinář, překladatel a diplomat
- František Langer - lékař, brigádní generál, spisovatel a dramatik
- Arne Laurin - patřil k nejvýznamnějším a nejinformovanějším žurnalistům první republiky. Shromáždil rozsáhlou soukromou knihovnu spisů o novinářství (7000 svazků ve 25 jazycích)
- Josef Macek - národohospodář a politik
- Josef Mach - básník, překladatel, novinář a politik
- Jan Masaryk - diplomat a politik
- TGM - filozof, sociolog, politik a státník
- Vilém Mathesius - anglista, jazykovědec a literární historik
- Jan Mukařovský - estetik, literární teoretik, čelný představitel českého strukturalismu
- Jan Münzer - literární kritik, novinář, publicista a překladatel
- Josef Palivec - diplomat, básník, esejista a překladatel (vězněn gestapem, později vězněn komunisty)
- Karel Poláček - spisovatel, novinář a filmový scénárista
- Václav Rabas - malíř a grafik
- Emil Schoenbaum - matematik a statistik, tvůrce české pojistně matematické školy
- Karel Steinbach - lékař gynekolog a porodník
- Vasil Kaprálek Škrach - sociolog, filozof, překladatel a publicista, popraven nacisty
- Fráňa Šrámek - básník, spisovatel, dramatik
- Josef Šusta - historik a spisovatel, po nespravedlivém obvinění z kolaborace spáchal v květnu 1945 sebevraždu
- Vladislav Vančura - spisovatel, dramatik a filmový scénárista, popraven za heydrichiády
a další
Obsah